Про Перше свято української і козачої пісні в нашому місті
У травні 2004 року у місті Прокладний був створений український громадсько-культурний центр "Промінь", головою правління якого став Дурановський Петро Васильович - ініціатор і пропагандист відродження українського духовного спадку у цьому районному центрі Кабардино-Балкаріі. Петро Васильович вважає, що тільки через функціонуючий центр можливо здійснювати роботу по відродженню і становленню української культури серед українського прошарку населення міста і району, збереженню звичаїв, традицій, мови, народної української духовності, передачу цих духовних цінностей молодому поколінню.
Напередодні нового 2006 року в Прохладному в міському Палаці культури відбувся перший районний фестиваль української і козачої пісні, в якому взяли участь 14 хорових колективів і ансамблів Кіровського району Ставропольського краю, Моздокського району Республіки Північна Осетія, Прохладненського району і міст Нальчика і Прохладного Кабардино-Балкаріі.
Організатором такого свята пісні, при підтримці адміністрації міста Прохладного, міського і районного відділів культури, Кабардино-Балкарського фонду культури і став український громадсько-культурний центр "Промінь".
В день фестивалю міський Палац культури після ремонту виглядав урочистим, святковим. Учасники фестивалю, а їх було більше 200 осіб, в художньо вишитих костюмах разом з глядачами розмістились в оновленому залі. В урочистому очікуванні відкриття фестивалю в залі панувало тепле, привітне спілкування між колективами.
Ведучий Колотенко Олександр Євгенович, який до речі, всю програму провів на високому рівні, надав слово заступнику голови адміністрації міста Прохладного Коротченку Віктору Валентиновичу, який, відкриваючи фестиваль, подякував український центр "Промінь" за ініціативу і подвижництво в організації цього фестивалю, побажав успіхів творчим колективам, а глядачам приємних хвилин відпочинку і передав слово начальнику міського відділу культури Вайтушко В.В., який в свою чергу тепло поздоровив всіх учасників з цим чудовим святом пісні.
Першими на сцену вийшли гості із столиці республіки - козачий хор міста Нальчика (керівник Придіус Ольга Михайлівна) з піснями "Терські козаки", "Якби мені сивий конь", а коли прозвучала пісня-хор козаків з опери "Запорожець за Дунаєм", роздався грім аплодисментів глядацького залу.
Струнко, живо з притаманним пафосом виконавської майстерності прозвучала пісня “Ой, на горі та й женці жнуть” у виконанні народного ансамблю пісні і танцю терських козаків міського Палацу культури - керівник якого я, Дьоменський Микола Іванович, лауреат Всесоюзних фестивалів народної творчості. Дружними аплодисментами нагородили глядачі колектив і за виконання пісні "Лугом іду, коня веду". Особливо емоційно і лірично прозвучали солісти Антоніна Даниленко та Едуард Дьоменський під час виконання пісні "Ой, чиє ж те жито".
Естафету підхопили наші сусіди - новопавлівці - зразковий ансамбль "Станичники". Цей колектив підкорив слухачів високою культурою вокального співу, динамікою фразування, сценічною майстерністю, запальним теплом посмішок. Хочеться від усієї душі висловити подяку колективу і керівнику - самодіяльному композитору і акомпаніатору Ковальчуку Івану Степановичу.
По народному правдиво показав свою майстерність Катериноградський фольклорний колектив "Козачка" Під туркотіння прялі, посиденьки при свічках, великий хор під керівництвом Долженко Надії Семенівни проспівав пісні "Понад лугом зелененьким", "Гай, гай".
Не можна не порадуватись виступу ансамблю "Любава" Пролетарського СБК (керівник Овчинников В.М.).Цьому ансамблю можна подарувати багато епітетів і, треба зазначити, ї до професійного рівня - один ступінь.
А як злагоджено і натхненно прозвучали пісні "Там у вишневому садочку" і "Ой, на горі два дубки" Приближненського СБК. Їм відповіла "Рябинушка" піснями "Ой, ти Галю" і "Як у мене на Кубані" Красносельського СБК. Прекрасними були виступи самодіяльних ансамблів "Ностальгія" центральної бібліотеки імені В. Маяковського з піснями “Два кольори”, "Думи мої" на слова Т.Г. Шевченка, "Гандзя' (керівник Кузенова Н. О. ) і вокального ансамблю "Росичі" міського палацу культури з піснями "Чорноморець", "Два дуби" (керівник Гусєва Л. М.). Порадував своєю майстерністю у виконанні пісень "Сусідка", "Чорнії брови, карії очі" найстаріший в нашому місті хор працівників народної освіти (Гуріна Л. М.).
Народний хор "Роздолля" Моздокського району - це широкий, вибудований, задушевний спів. Мелодії пісень у виконанні цього хору "Ой ходімо жінко", "Провожала мати" - входять в душу і там десь залишаються, затихають і знову тихо-тихо нагадують про себе ще і ще. Керує цим колективом Собачинська Т.Є. Особливу радість у глядачів викликали дитячі колективи - нащадки духовних традицій народної творчості. Довго аплодували глядачі ансамблю "Катерина" гімназії № 2 і колективу "Роднічок" дитячої школи мистецтв Прохладного (керівник колективів Гуріна Лілія Михайлівна). Слухаючи їх спів, бачачи їх ролі самодіяльних артистів, співаків - поневолі з'являється впевненість, що народне мистецтво не вмирає, а, збагачуючись фарбами сучасності і життєвого устрою, оживає і народжує любов до нього підростаючого покоління.
З українськими козачими піснями "Гори кавказькі", "Курочка" на завершення фестивалю, як завжди, блискуче виступив державний ансамбль пісні і танцю терських козаків - керівник заслужений діяч мистецтв КБР Бочарова Галина Борисівна. Начебто віншуючи свято до виконання пісні "Розпрягайте хлопці коней" підключився весь зал, дружно підтримавши хор у виконанні знайомого мотиву.
Український центр "Промінь" постарався хоч якось віддячити учасників фестивалю. Кожен хоровий колектив і ансамбль був нагороджений дипломом, їм вручили пам'ятні вимпели і сувеніри. На закінчення голова правління українського ГКЦ "Промінь" П. В. Дурановський від імені центру тепло подякував виконавцям і всім учасникам фестивалю також спонсорам за їх внесок в проведення такого масштабного заходу.
Головним досягненням і нагородою учасникам фестивалю стало загальне задоволення від прилучення до часточки духовної культури українського народу.
Від усієї душі хочеться поздоровити український центр "Промінь" з першою вдалою ластівкою, побажати нових корисних справ у пропаганді і становленні культури, мови, народних традицій і звичаїв.
А український центр "Промінь" зараз знову готує захід - "Наша дума, наша пісня", присвячений 410 річниці вад дня народження Б Хмельницького за участю ансамблю бандуристів з Краснодара і наших козачих хорових колективів і ансамблів Захід призначений на 11 лютого цього року Так що ласкаво просимо
Микола ДЬОМЕНСЬКИЙ,
керівник Народного ансамблю терських козаків
Прохладненського міського Палацу культури
“Вісник Товариства українців Кубані”
№ (45) - 2006 р.