Весільний рушник – ознака працелюбності майстрині
Весільний рушник – ознака працелюбності майстрині

Учасники фольклорно-етнографічного гурту «Червона калина» міста Балаково підготували цю літературно-музичну композицію до Дня матері

Гостей годиться хлібом - сіллю зустрічати, привітним гожим словом віншувати. Прийміть же хліб на мальовничім рушникові, - про цей рушник сьогодні йтиме мова!

Учасники фольклорно-етнографічного гурту «Червона калина» Центру народної творчості міста Балаково 27 листопада 2010 року підготували літературно - музичну композицію «Мамині рушники» до Дня матері.

Авторкою сценарію була я, Докія Примакова, музичне супроводжування цієї літературної композиції організував Леонід Коваленко. Фотоматеріали до неї підготував Володимир Примаков.

Ворощук Наталка розповіла присутнім, що рушники, як магічні символи України, в християнській обрядовості були потрібні різні, залежно від їх призначення. Рушники супроводжують всіх нас на протязі всього життя – і в горі, і в радості.

Стирачі – не відбілені рушники - необхідні для витирання столу і посуду. З такими рушниками селяни ходили доїти корів.

Утирачі – з цупкої тканини, не вишиті, призначені для втирання рук, обличчя і тіла. Гостю подавали чистий рушник і зливали на руки воду - так виражали до нього повагу.

Божники або покутники – це вишиті рушники для прикраси святих образів. Тому для них завжди використовували найтонше, відбілене, найкраще полотно.

Весільні рушники  дівчина, сподіваючись на щасливу долю, вишивала спочатку рушник з одного краю, а з другого дошивала після того, як її просватають.

Кілкові – для прикрашання дзеркал, портретів, картин. Рушники біля вікон і дверей необхідні як обереги від злих сил.

Я розповіла, що з шести років дівчинку в Україні починали вчити вишивати рушники. Мати говорила доньці: «Вишивай, доню, рівненько, гладенько, без вузликів. Лицева сторона рушника - для людей, а зворотна - для Бога. Рушник - це оберіг, символ родини. Вишивка на рушникові має дуже велике значення».

Потім розповіла старовинну легенду  «Як мати рушничком стала».

Ворощук Наталка, Нудьга Юлія, Павленко Василь, Примаков Володимир, Чамишев Олександр показали обряд заручин, та фрагмент весілля, де використовують рушники.

Наші жінки-майстрині готувались до цього свята дуже дбайливо. Вони вишили 20 різноманітних рушників. Із бабусиних скринь, як найкоштовніші сімейні реліквії, вийняли рушники і скатерті, яким сповнилось майже по 100 років.

На нашому святі були присутні школярі - учні 10-х класів. Ми навіть уявити собі не могли, з якою увагою, захопленням і пошаною вони сприйняли наш виступ. Особливо сподобався молоді обряд заручин. Люди похилого віку, почувши рідну мову, та, згадуючи роки юності і неньку – Україну, плакали, співали, аплодували і щиро дякували. Свято супроводжувалось кращими українськими народними журливими і веселими піснями: «Пісня про рушник», «Два кольори», «Посилала мене мати», «На городі буркун», «У місяці вересні», «Ой на горі два дубки», «Ой лопнув обруч», «Чом, чом, земле, моя»…

Докія ПРИМАКОВА.

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 

Весільні ворота із рушників для молодих
Весільні ворота із рушників для молодих
Заручини - не вузлом в’яжу, а словом
Заручини - не вузлом в’яжу, а словом
Подарунок матері, як пам'ять про рідний дім
Подарунок матері, як пам'ять про рідний дім
Рідна мати, благослови нас
Рідна мати, благослови нас
Святковий настрій учасників гурту «Червона калина»
Святковий настрій учасників гурту «Червона калина»
Три неньки, наймолодша учасниця нашого гурту Віка Криуліна
Три неньки, наймолодша учасниця нашого гурту Віка Криуліна

На світлинах: Весільний рушник – ознака працелюбності майстрині. Святковий настрій учасників гурту «Червона калина». Заручини - не вузлом в’яжу, а словом. Подарунок матері, як пам'ять про рідний дім. Ой візьми, синочку, рушничок від мене, від зла, від спокуси хай береже тебе. Рідна мати, благослови нас. Хвилини щастя – заручини. Весільні ворота із рушників для молодих. Три неньки, наймолодша учасниця нашого гурту Віка Криуліна.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка