9 травня виповнюється 70 років відомій українській громадській діячці в Росії Наталі Литвиненко-Орловій

9 травня 2021 року відомій діячці українського руху в Росії, правозахисниці Наталії Литвиненко-Орловій виповнюється 70 років.

Наталя Литвиненко народилася в Харкові, жила на Сумщині, закінчила школу в Макіївці. З 1977 року мешкала в Мурманську, де на початку 1990-х рр.. активно включилась в український громадський рух. У 1998 році очолила національно-культурну автономію українців Мурманської області, була однією із засновниць українського музичного етнографічного ансамблю «Лелеки», який завоював визнання мешканців Мурманська і став культурною візитівкою українців цього північного міста.

Пані Наталя завжди була активною дописувачкою великої кількості різнопланових видань, зокрема, діаспорних. Її публікації з’являлися в Україні, Росії та за кордоном. Вона неодноразово виступала на місцевому телебаченні й радіо. Збагатила власним коштом українську фонотеку Мурманського обласного радіо. Упродовж одинадцяти років Наталя Литвиненко була членом редакційної колегії сайту "Кобза - українці Росії". У 2008 році стала членом Національної спілки журналістів України.

Завдяки своїй запальній вдачі, широкій ерудиції в 1999 р. Н. Литвиненко здобула перемогу в конкурсі “Community Connections Non-Prot Management Training” і на запрошення американської фірми “Heartland International” протягом трьох тижнів студіювала громадсько-просвітянські студії в м. Чикаго, де мала можливість жити в середовищі тамтешніх українців, обмінюватися досвідом і розширити звя’зки зі світовим українством.

Загалом вона людина багатогранна – їй мало займатись чимось одним. Нею зібрана велика кількість українських сорочок та інших вишиваних і домотканих виробів, речей українського народного побуту з різних регіонів України, як стародавніх, так і більш сучасних. А її українську душу формували такі видатні класики, як Тарас Шевченко, Улас Самчук, Ліна Костенко, Василь Скуратівський, Антоніна Листопад, Калина Ватаманюк, Леся Українка... 

Під час Помаранчевої революції у 2004 році Наталя Литвиненко організувала місцевих активістів Мурманська на підтримку українського Майдану. Ось як вона сама згадує ті часи:

 «27 листопада ми побували на найбільшому центральному Мурманському майдані. Я тримала в руках великий Державний прапор України. Олег Шишков симпатично виглядав в помаранчевому кашне і з помаранчевим метеликом поверх куртки. А Помаранчевий прапор довершував його виразну особистість. Тетянка Кузнєцова та Іван Суранович тримали велике гасло, яке ганьбило фальсифікацію виборів в Україні і нагле втручання Москви у справи Української Держави.

Ця подія подарувала нам декілька незабутніх зустрічей. Відтак було майже 3 години відсидки в міліції, бо вийшли ми на цей пікет без дозволу адміністрації. Ці дріб’язкові прикрощі нічого не важили в порівнянні з тими неосяжними митями Великої Духовної Злуки з нашим великостраждальним, але героїчним Українським народом. Ми встигли чималенько роздати людям російськомовних ксерокопій газети «Так!». Цікаво, що до міліцейської дільниці нас забрали не ті молоді хлопці, що прибули першими, бо вони мусили викликати старший наряд. Але й для тих старших ми виявилися незвичайними порушниками. Ті другі, порадившись, викликали ще більш старших. Відтак, вийшло, що нас затримували вже міліціонери в рангу майорів...

Своєю активною громадською діяльністю і твердою проукраїнською позицією Наталя Литвиненко завоювала заслужену шану і визнання серед світового українства. Вона була делегатом багатьох форумів українців та інших міжнародних заходів, зокрема:

2001 рік  — делегат 3-го Всесвітнього Форуму українців, м. Київ.

2002 рік  — делегат 3-го Конгресу українців Росії, м. Москва.

2005 рік  — делегат 4-го Конгресу українців Росії, м. Москва.

2006 рік  — делегат ІV Всесвітнього Форуму українців, м. Київ.

2006 рік  — делегат Першої Міжнародної наукової конференції «Діаспора, як чинник утвердження Держави Україна у Міжнародній спільноті» (м. Львів)

2008 рік  — делегат Другої Міжнародної наукової конференції «Діаспора, як чинник утвердження Держави Україна у Міжнародній спільноті» (м. Львів)

2011 рік  — V Всесвітнього Форуму українців, м. Київ.

2013 рік  — делегат X Конгресу СКУ (Львів) від Росії.

2018 рік — делегат XІ Конгресу СКУ (Київ) від Росії.

За активну громадську діяльність, популяризацію української культури, розбудову українського національного руху Наталя Литвиненко нагороджена орденом України «За заслуги» ІІІ ступеня (2007), Зіркою «Патріот України» (2008).

Нині пані Наталя мешкає в Сумах. А поскільки не звикла сидіти без діла і любить вчитися – вступила до Сумського державного університету на факультет філології та соціальних комунікацій за спеціальністю психологія і вже отримала квалфікацію бакалавра. Свого часу вона писала про себе: «Дуже великий вплив на мене справило вивчення української етнографії, українографії, українського родинознавства, зокрема історії українського костюма, народний календар, українські  приказки та прислів’я. Це і є мої «університети». Але виявилося, що цих «домашніх університетів» їй все-таки замало, тому вирішила освоїти ще один – академічний: вибір впав на СумДУ...

Крім того, в Сумах Наталя Литвиненко продовжує вести активну громадську діяльність, зокрема, разом з іншими волонтерами надавала допомогу українським бійцям у зоні АТО, турбувалася про гідне відзначення 110-річного ювілею уродженця м. Ромни Сумської області Євгена Адамцевича — народного Кобзаря України, композитора, відомого як творця «Запорозького маршу».

Не пориває пані Наталя дружбу і з багатьма українцями Росії, але, напевно, найбільш теплі стосунки у неї залишились із українським активістом і правозахисником Андрієм Литвином з Карелії (м. Петрозаводськ).

У ці ювілейні дні ми щиро вітаємо Наталю Литвиненко з визначним ювілеєм. Бажаємо їй козацького здоров’я, оптимізму, віри в кращу долю українського народу, служінню якому вона віддала всю свою душу і більшу частину свого життя.

Редакція сайту «Кобза українці Росії»

***

Привітання від Спілки жінок Уралу

Шановна Наталіє Георгіївно!

Прийміть сердечні вітання і найкращі побажання з нагоди 70-річчя від дня народження!

Весь Ваш життєвий шлях є прикладом сумлінного та високопрофесійного ставлення до своїх громадянських обов’язків, свідченням Вашої державницької позиції у справі служіння українському народові. Все своє життя Ви присвятили невтомній, самовідданій праці задля добробуту громади, на благо народу та розбудови Української держави.

За Вашими плечима – багаторічний досвід і визнання. Професіоналізм, талант, безмежна відданість справі, працьовитість і наполегливість у досягненні поставлених цілей дали Вам змогу досягти значних успіхів у професійній та науковій діяльності, здобути шану та повагу серед колег та студентства.

Ви – справжня лідерка, талановита, мудра наставниця, душевна і щира людина.

У цей святковий день, коли оцінюється зроблене й окреслюються плани на майбутнє, бажаємо Вам, Наталіє Георгіївно, міцного здоров’я, щастя, успішного здійснення задумів, тепла і любові рідних та підтримки друзів.

Нехай Вам таланить на однодумців, колег, доброзичливих і щирих людей, а накопичений життєвий досвід і мудрість допоможуть досягти нових звершень.

Лідія Ковалів, м. Єкатеринбург

Додатково

http://kobza.com.ua/ukrajinske-slovo-murmansk/4019-nashe-ukrajinske-tak-chy-tak-taky-navpaky.html

http://hvila.lozikov.ru/no-25/natalka-litvinenko-orlova

http://hvila.lozikov.ru/arhiv-nomerov-11-20/no-19/natalka-litvinenko-orlova-murmansk

http://kobza.com.ua/polemika/4177-slovo-moia-ty-iedynaia-zbroie-my-ne-povynni-zahynut-oboie-l-ukrainka.html

На світлинах:

  1. Ювілярка Наталя Литвиненко-Орлова.
  2. Такою Наталя була маленькою (на руках у мами).
  3. Наталя Литвиненко – українка в Мурманську.
  4. На фестивалі у Вижниці (Буковина).
  5. На урочистому прийомі з нагоди святкування 50-річного ювілею СКУ, Київ, 2017 р.
  6. На одному із заходів у Київському університеті поруч із Тарасом Дудком.
  7. У київському Арсеналі в день вшанування пам’яті жертв Голодомору. 24.11. 2018 р.
  8. На ХІ Конгресі СКУ. Київ, листопад 2018 р.
  9. Наталя Литвиненко-Орлова – сумська красуня й студентка.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка