Звернення учасників «круглого столу» з актуальних  питань функціонування української мови

7 листопада, напередодні Дня української писемності та мови,  в обласному центрі України місті Суми відбувся круглий стіл за участю представників громадськості, громадських організацій культурно-просвітницького напрямку, міської влади, духовенства, під час якого обговорювалися актуальні питання функціонування української мови на теренах міста. Про це повідомив один з учасників «круглого столу», голова Сумської обласної організації Конгресу Української інтелігенції Віктор Казбан. Гадаємо, що інформація про стан вживання української мови в прикордонному з Російською Федерацією регіоні, буде цікавою для українців в Росії, а Звернення, що було прийняте за результатами  обговорення,  знайде  відгук і в їхніх серцях.

Прихильників української мови у Сумах  стає все більше і більше, і День української писемності та мови, як і День вишиванки, міцно увійшов у свідомість та побут сум’ян, відзначали учасники «круглого столу». Разом з тим, хотілося, щоб, як у День вишиванки сумчани виходять на площі у національному вбранні, так і у День писемності вони хизувались знанням правопису, літератури, мови.

Були наведені дані проведеного департаментом комунікацій та інформаційної політики міськради експрес-моніторингу щодо мови у ЗМІ. Аналіз медіа засвідчив, що на телебаченні та радіо, де існують мовні квоти, майже 100% становить україномовний контент.  Покращилась ситуація і  у друкованих виданнях але, якщо на їхніх шпальтах і з’являються матеріали українською, то вони в більшості мають замовний характер.

В цілому ж, зауважили учасники круглого столу,  питання популяризації української мови залишається актуальним для міста Суми, жителі якого і досі вживають державну мову обмежено.

Хоча всі школи міста здійснюють навчання українською мовою і  викладання здійснюється на доволі високому рівні, про що свідчать результати ЗНО та участі школярів у мовно-літературних конкурсах і  олімпіадах, за стінами закладів освіти, насамперед у родинах, діти потрапляють саме в російськомовне середовище. Відтак, необхідно навертати на українську мову й дорослих, важають учасники «круглого столу».  Слабкі позиції української мови, засміченість мови суржиком та психологічні проблеми, які заважають переходу на українську мову, виявило і моніторингове дослідження мовно-культурної ідентифікації молоді Сумщини, проведене Сумським державним педагогічним університетом ім. А. Макаренка.

Тож, прийняте учасниками «круглого столу» Звернення, закликає сум’ян переходити на українську, а депутатів міської ради та керівників виконавчих органів влади забезпечити неухильне виконання Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Текст звернення:

«Дорогі земляки!

Звертаємося до вас, бо віримо та знаємо: ми одна велика українська родина!

Ви чули, як весело щебечуть українською малюки, ідучи з дитсадочка? Як старанно вимовляють слова, пригадують складні для них назви, розповідаючи про всі свої досягнення впродовж дня? Школи і дошкілля Сум у вивченні та популяризації української мови та національних традицій варті високої відзнаки!

Друзі, згадайте свої враження: у Києві, Львові, Тернополі, Луцьку – у тролейбусі, на площі, в магазині, на концертах, у кафе, телефоном між собою і з оточуючими – люди спілкуються вишуканою і надзвичайно милозвучною українською мовою. А ще: на FM-радіо, в театрі, на телебаченні, на афішах та сіті-лайтах, носіях зовнішньої реклами – українська скрізь. Українські гурти, пісенні хіти, актори та поети – ми їх слухаємо, їм довіряємо, їх сприймаємо серцем та розумом. Українська мова гріє душу, розтоплює лід, заряджає позитивом, надихає, об’єднує. Мова – не лише засіб спілкування – це основа національної ідентичності та державної єдності.

А хіба ми не здатні українізувати Суми, надати місту статус україномовного? Давайте ж переходити на українську разом! Зробіть перші кроки. У налаштуваннях соцмереж та смартфонів виберіть українську. Надішліть друзям та знайомим повідомлення українською. Створюймо навколо українське інформаційне середовище, гуртуймо навколо себе прихильників нашої солов’їної!

Ми нащадки славного козацького роду, його духу і здобутків. Споконвіку наші діди й прадіди захищали рідну землю від завойовників, молилися та давали весільні обітниці саме українською, а неньки співали дітям колисанки лагідною й теплою мовою своїх бабусь-прабабусь. Хіба мало кращих синів і доньок української нації були звинувачені у націоналізмі, репресовані та закатовані: студенти, науковці, інженери, вчителі, актори, письменники, художники – за «українську пропаганду»!

Ми трепетно прикладаємо руку до серця, співаючи Державний Гімн. Для нас немає кращого поєднання кольорів за синьо-жовтий, що злилися в Державному прапорі. А українська вишиванка міцно увійшла в сьогодення та стала світовим трендом, який намагаються успадкувати в багатьох країнах. Залишилося трішки: кожному з нас подолати заскорузлі внутрішні стереотипи, побороти в собі відчуття меншовартості і почати думати, говорити, мріяти українською. У нас з вами все вийде, неодмінно!

Звертаємося до депутатів Сумської міської ради та керівників виконавчих органів  Сумської міської ради, органів внутрішніх справ та прокуратури, військових підрозділів, освітніх, медичних закладів, засобів масової інформації з вимогою забезпечити неухильне виконання Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Протягом місяця розробити та затвердити відповідні нормативні акти, які б регламентували порядок функціонування української мови як державної у зазначених установах. Будемо ініціювати проведення наступного «круглого столу» за результатами моніторингу реалізації мовного законодавства в місті Суми».

Олександр Гвоздик


На світлинах:

1. Голова Сумської обласної організації Конгресу Української інтелігенції Віктор Казбан

2. Учасники «круглого столу» у Сумах. 7 листопада 2019 р.

3. Впродовж віків українську мову зберігали  народні думи, нагадав сумський бандурист Микола Мошик

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка